South West Road Runners Race Reports

Each week, members of South West Road Runners participate in races across the South West, UK and occasionally the World. This page showcases their personal achievements – whether running for fun, the challenge, for charity or racing competitively.

It was another busy week of racing for SWRRs , at the Bournemouth Marathon first to finish was Gwylym Gibson in 5th overall in 2:46;59 then 56 Richard Pedrick 3:07:38 , 1704 George Andrews 5:08:22 , 2125 Tim Lupton 6:38:48 . In the half marathon Shaun Vanstone finished in 1:32:33 .

Paul Stidworthy achieved a PB 1:28:03 at the Cardiff University Half marathon followed by Victoria Hill 1:33:15 , Richard Stone 1:38:25 , Suzie Tosh 1:39:03 PB , Lawrence Atherton 1:55:35 , Mark Tait 2:04:37 , Caroline Tait 2:04:57 , Anita Atherton 2:18:05 , Bethany Sampson 2:23:58 , Martin Saxton 2:26:32 , Russ Penberthy 2:27:19 PB .

Pauline Davies ran the Burnham On Sea Half Marathon in 1:40:37 and Ian Partridge in 1:53:51 .

Lee Cusick finished the Shrewsbury Half Marathon in 1:56:12 .

Paul Thomas was 10th and 1st M55 at the off road 12K Minster Challenge in 56:42 then 34 Andy Macmillan 1:06:21 , 102 Mark Jelley 1:40:56 .

At the Plymouth 10k Scott Hunter was 62nd in 39:48 followed by 102 Jason Hockridge 42:09 , 152 Kieran Ferris .

The Westward League Cross Country was also at Plymouth where Thomas Humphrey was 30th in 35:55 then 88 Scott Hunter 40:39 , 90 Ethan Sterry 40:43 , 109 Jason Hockridge 43:26 , 126 Kieran Ferris 45:08 .

Claire Chalk , Lynda Garcia , Donna Smith and Rose Elliott completed the London Ultra 55K from Woolwich to Richmond in 7hrs46mins .

John Fowler and Fi Offord finished the gruelling trail Exmoor 50K with over 2000m elevation in 8hrs40 and 9hrs49 respectively .

South West Road Runners performed really well in a number of local races over the last week.

However, somewhat farther afield, Tim Vialls ran the Bure Valley 10 mile race in Norfolk in a time of 1.04:07 to finish 2nd MV55.

Nearest to home was the Bradley’s Exmouth 10K, where Jody Bee led home the SWRR challenge with a 6th place finish in a fabulous time of 37:46, ahead of Ethan Sterry 39:22, then Mike Pearce 39:42, Lisa Cruise 44.23, Ian White 46:24, Mike Kay 48:03, Geoff Smith 50:51, Suzie Tosh 50:59, Donna Smith 52:05, Julie Belshaw 53:37 (PB), Harriet Munday 54:19, and Paul Whitmarsh 55:09.

Further west in the county, the Newton Abbot Ladies 10K provided an undulating challenge for a quartet from SWRR that was led home by Jenny Debenham 51:46, and then closely followed by Kath Hough 52:01 (3rd FV55), Lynda Garcia 53:54, and Karen MacMillan 1.22:19.

North Devon didn’t miss out either, as a large contingent from the club made it to Barnstaple for their Half Marathon and Full Marathon. First over the 13.1 mile finish line in SWRR colours was Milan Goc, who finished 10th overall in a time of 1.21:30, in front of Ash Voralia 1.25:20, James Benham 1.26:37, Victoria Hill (1st lady overall) 1.27:47, Jane Newman 1.39:07, Fern Rice 1.46:05, Carrie Webb 1.49:37, and Joe Dickson 1.53:34, whilst two members conquered the windy conditions to complete the 26.2 miler – Richard Pedrick in 3.06:21 and Tracey Lloyd in 4.02:32.

Last but by no means least, 1st MV35 at the Taunton 10K was Paul Stidworthy, who bagged an excellent PB of 39:55 and who wasn’t far in front of 2nd FV40 Alexandra Carter 41:52.

On Sunday 22nd September
3 Swrr’s took part in the tough off road Killerton Running Relish races

In the Half Marathon
Lucy Commander was 2nd lady overall in 1.52.58 , Peter Hawks finished in 2.01.18 Lynda Garcia in 2.27.15 2nd Vet 50

In the 10k
John Jackson was first swrr in 48.10, Katie Coult 49.43,Sarah Selway 1.01.48,Doug Tosh 1.05.57,Amanda Perry 1.10.30, Wendy Barrat 1.13.56

Taking part in the Winchester Half marathon Mark Tait got a PB in a time of 2.01.16, Caroline Tait finished in 2.04.56

In Weymouth Gwylym Gibson completed his first 70.3 Ironman in a time of 5.05.57

Richard Pedrick ran his weekly marathon 11 laps of the Goodwood motor circuit in a time of 3.04.26 and was 4th overall 3rd in age category

Sam Hopton was 2nd overall at the final round of the Run Exe 5K last Tuesday in 15:45. Other finishers were Thomas Humphrey 17:24, Jamie Howard 17:27 (1stMV40), Ed Pickering 17:31 (1st MV45), Jody Bee 17:42, Shaun Vanstone 17:56, James Benham 18:00, Scott Hunter 18:25, Richard Pedrick 18:33, Jamie Pullinger 18:47, Ethan Sterry 18:54, Paul Stidworthy 19:26, Jason Hockridge 19:37, Dom Stacey 19:38, Barry Frost 19:53 (1st MV60 (1st MV60 and MV60 course record), Alister Ferguson 20:01, Kieran Ferris 20:32, Chloe Fox 20:37 (1st FV35), Jo Pearce 21:06, John Caswell 21:08, Stephen Collier 21:13, Rosie Glazier 21:19, Ian White 21:30, Suzie Tosh 21:30, James Woolf 21:35, Jemma Marsh 22:07, David Nicholls 22:16, Roz Debenham 23:06, Jenny Debenham 23:45 and Jonno Johnson 24:03.

Overall age category series winners were Caroline Tait FV50, Ed Pickering MV45, Barry Frost MV60.

At the Yeovilton 5K Scott Hunter was first home for the club in 18:33, followed by Paul Stidworthy 19:16, Harry German 19:40, Fiona German 20:06, Kieran Ferris 20:40, Richard Stone 20:45 and Stephen Collier 21:45.

At the Bristol Half Marathon, Nick Bruce-White was first finisher for SWRR 1:20:41. Jamie Howard 01:21:23 PB, Don Rufus 01:21:36, Shaun Vanstone 1:24:57, Daniel Hawkrigg 1:26:21, Stephen Collier 1:38:44PB, Steve Jones 1:43:19, Kieran Ferris 1:44:30, Martin Saxton 2:21:38 and Lisa Palin 2:37:33

At the Cream Tea Caper marathon Richard Pedrick finished in 3:36:46 with Jorge Andrews finishing in 5:56:23

The previous weekend, Richard Pedrick put in an amazing performance to win the City to Sea marathon in 3.33:47 with Rob Graham 9th in 4.22:00 whilst Lynda Garcia also did very well in 5.28:39.

Thomas Humphrey came 8th in the Porthtowan 10K on the Friday in 50:01. Joe Dickson completed the Farnham Pilgrim Trail half marathon in 1.59:30.

In the Great North Run Geoff and Donna Smith completed this famous half marathon. Geoff finished in 1:50:22 whilst Donna finished in 1:59:19.

Meanwhile in the Chippenham Half Marathon Ollie Thorogood from the club finished 13th overall in 1:14:18 closely followed by Gwylym Gibson 14th overall in a time of 1:14:33. Victoria Hill also competed in this race finishing in 1:27:25 which was a personal best time.

During the previous weekend Sam Hopton ran in the Cardiff 10k and finished 30th overall out of a field of just over 1500 runners with a personal best time of 32:41.

On the August bank holiday SWRRs had a successful race at the Lustleigh Show 10k with Tim Vialls first club runner to finish 7th overall in 43:33 and 1st M50 then 16 Nicholas Einchcomb 46:56 , 22 Barry Frost 49:20 1st M60 , 63 Gavin Connor 57:09 , 85 Fiona Offord 1:01:17 , 91 Tracy Connor 1:02:35 . SWRR also won the men’s team prize (Vialls, Einchcomb , Frost ) .

At the Bridgewater Half Marathon Miko Cadeddu was 5th overall in a PB of 1:18:43 then 33 Jody Bee 1:28:22 , 34 Scott Hunter 1:28:31 , 86 Matt Walmsley 1:39:02 , 118 Greg Laybourn 1:44:32 , 137 Ross Stevens 1:47:34 , 152 Debra Stevens 1:49:40 , 272 Lawrence Atherton 2:08:29 , 311 Martin Saxton 2:16:15 .

In the 10K Jason Hockridge was 16th in 41:10 followed by 18 Amy Carey-Jones 41:21 3rd Lady , 23 Richard Stone 43:27 , 61 Lee Cusick 52:09 , 112 Anita Atherton 1:00:46 .

Fiona German was 1st lady and 11th overall in 47:42 at the St Ives Bay 10K then 32 Harry German 52:40 , 33 Emma German 53:05 .

James Woolf was 26th in 44:04 in the Spitfire 10K .

Lisa Palin finished Treggy 7 , Launceston in 55:45 .

David and Laura Nicholls ran the hilly Beast , Dorset in 2:15 and 2:27 respectively .

Richard Pedrick finished 10th in the Dartmoor Highground Trail Marathon with 1600+m of elevation in 4:30:00 then 55 Robert Richards 5:55:24 , 81 Lynda Garcia in 6:39:59 .

David Wilson ran the exclusive Ultra Trail Mont Blanc OCC 55Km race with 3500m of elevation in 11:22:24 .

On the August bank holiday SWRRs had a successful race at the Lustleigh Show 10k with Tim Vialls first club runner to finish 7th overall in 43:33 and 1st M50 then 16 Nicholas Einchcomb 46:56 , 22 Barry Frost 49:20 1st M60 , 63 Gavin Connor 57:09 , 85 Fiona Offord 1:01:17 , 91 Tracy Connor 1:02:35 . SWRR also won the men’s team prize (Vialls, Einchcomb , Frost ) .

At the Bridgewater Half Marathon Miko Cadeddu was 5th overall in a PB of 1:18:43 then 33 Jody Bee 1:28:22 , 34 Scott Hunter 1:28:31 , 86 Matt Walmsley 1:39:02 , 118 Greg Laybourn 1:44:32 , 137 Ross Stevens 1:47:34 , 152 Debra Stevens 1:49:40 , 272 Lawrence Atherton 2:08:29 , 311 Martin Saxton 2:16:15 .

In the 10K Jason Hockridge was 16th in 41:10 followed by 18 Amy Carey-Jones 41:21 3rd Lady , 23 Richard Stone 43:27 , 61 Lee Cusick 52:09 , 112 Anita Atherton 1:00:46 .

Fiona German was 1st lady and 11th overall in 47:42 at the St Ives Bay 10K then 32 Harry German 52:40 , 33 Emma German 53:05 .

James Woolf was 26th in 44:04 in the Spitfire 10K .

Lisa Palin finished Treggy 7 , Launceston in 55:45 .

David and Laura Nicholls ran the hilly Beast , Dorset in 2:15 and 2:27 respectively .

Richard Pedrick finished 10th in the Dartmoor Highground Trail Marathon with 1600+m of elevation in 4:30:00 then 55 Robert Richards 5:55:24 , 81 Lynda Garcia in 6:39:59 .

David Wilson ran the exclusive Ultra Trail Mont Blanc OCC 55Km race with 3500m of elevation in 11:22:24 .

Two fantastic results for South West Road Runners at the Yeovilton 5K summer series, Ollie Thorogood finishing 6th in a PB of 15:52, with Paul Stidworthy also finishing in a PB time of 19:11.

Lisa Palin finished the Cardinham Half marathon in 2:07:13.

Alexandra Carter was 2nd lady and 1st 40 VW on the Flying Fox Clatworthy 5 mile Woods and Water race.

Stephen Collier was first home for the club at the Torbay 10K in a time of 56:13, Andy MacMillian 59:22, David Nicholls 61:22, Jenny Debenham 64:45, and Laura Nicholls 73:22 also completed the tough multi terrain race.

The 5th round of City Runs 5k took place on Tuesday 6th August

Sam Hopton was first over all in 15.54, Gwylym Gibson 16.24,Miko Cadedou 16.47,Jamie Howard 17.22,Ed Pickering 17.24,Jamie Pullinger 17.57,Shaun Vanstone 18.16,Jody Bee 18.19,Richard Pedrick 18.48, Ethan Sterry 19.23,Dom Stacey 19.53, John Major 20.00,Alister Ferguson 20.03,Barry Frost 20.13 Pb and 1st MV60 , Adrian Davey 21.03,Ian White 21.11 Pb , Suzie Tosh 21.23, Kieran Ferris 22.05,Lewis Jones 22.48,Karen Cook 24.17,Caroline Tait 24.33 1st FV50, Mark Tait 24.55 ,Lynda Garcia 25.27,John Kavanagh 26.17

On Friday 9th August SWRR were out in force with several racing again in the Forest Flyer at Haldon

Ollie Thorogood was second overall in 28.32 , Sam Hopton was 3rd in 29.01,Jamie Howard 31.02, Nick Bruce-White 31.29,Tim Vialles 32.41,Fiona German was First Lady in 34.29,Jason Hockridge 34.51,Ethan Sterry 35.09,Amy Jones 35.37,Barry Frost 35.53 1st MV60, Ross Stevens 36.45,Lisa Cruise 37.50,Ian White 37.59 Pb ,Suzie Tosh 38.17,Debra Stevens 40.10,Emma German 40.47,Jules Pring 42.12 Pb ,Lewis Jones 43.04,Lawrence Atherton 43.14,Mark Tait 43.33,Caroline Tait 44.22,Doug Tosh 46.42,Russ Pemberthy 50.46,Claire Chalk 51.18,Beth Sampson 56.58,Mellie Perkin 57.20

Lynda Garcia and Fi Offerd took part in The Red Rat 20 miles of tough coastal running finishing in 5 hrs 17
Neil Adger took on the Black Rat 32 miler finishing in 8:12:29

Richard Pedrick was 2nd overall at the Salisbury Trial marathon in a time of 3.19

Darren Chalk faced the longest challenge distance wise last weekend as he ran the 100 mile North Downs Way ultra in an incredible 23:52:21.

Naomi Shaw was second female overall in the EDDUM 50 mile fell race, finishing in 11:14:00.

Nick Bruce-White achieved second place overall in the Something Wild 33 mile Summit Ultra on Dartmoor in a time of 5:31:48.

Don Rufus and Shaun Vanstone ran in the Indian Queens Half Marathon in Cornwall. Don finished 25th overall in 1:24:33, whilst Shaun was 39th in 1:26:11.

Five runners from the club competed in the Totnes 10k. Jamie Howard finished 7th overall in a time of 40:29, whilst Amy Jones was finished 44th in 45:15. Jason Hockridge finished in 45:07, Stephen Collier in 51:03 and Hilary Collins in 1:08:43.

In the Bovey Tracey Carnival 5k which was held for the first time through the Parke Estate and organised by Bovey Valley Runners, Tim Vialls was the sole Road Runner to race and finished 3rd overall in 19:15.

The continued summer sun didn’t stop SWRR runners setting some red hot times in their races last week.

Midweek saw three of our ladies complete the formidable Neolith Fell race, covering 5+ miles of the most spectacular Tors in West Devon. Naomi Shaw was the first FV35 overall in 46:16, closely followed by Laura Nicholls 56:30 and Fi Moore 1.04:54.

Moving on to last Saturday, and all eyes were on the Jurassic Coast 10K at Budleigh Salterton. A large contingent of SWRRs were led home by 5th-placed Milan Goc 39:27, followed by Shaun Vanstone 42:15, Mike Pearce 44:02, Dom Stacey 44:03, Barry Frost 45:02 (1st MV60), Jon Major 45:49, Andy MacMillan 48:43, Suzie Tosh 49:38, Richard Stone 49:59, Lisa Cruise 50:28, Stephen Collier 50:37, Lewis Jones 50:38, Lee Hedges 50:59, Rob Graham 51:06, Caroline Tait 57:00 (1st FV50), Lee Cusick 59:28, Amanda Perry 1.01:26, Mike Atkins 1.06:43, Linda Gethin 1.16:18, Melly Perkin 1:16:56, Karen MacMillan 1.24:13.

A busy week was completed on Sunday, when the Stoke Gabriel Carnival races took place and where Julie Hedges 1.16:45, Rose Elliott 1.24:38 and Amanda Perry 1.29:12 were the clubs representatives in the hilly off-road 7.5 mile race. Matt Walmsley travelled to North London to complete the Lee Valley 10Fest 10-miler in a PB of 1.13:28, Carrie Webb completed the brutal Lakeland 50 ultramarathon in 13.49:00, whilst closer to home Lynda Garcia finished the Seaview17, a tough 21-miler along the South West Coast Path in Somerset in 5.01:30.

City Runs held two 10k races by the canal , on the Wednesday Edward Pickering was first SWRR home in 37:24 for 15th overall and 2nd M45 then 19 Miko Cadeddu 37:56 , 25 Shaun Vanstone 38:53 , 29 Nicky Savill 39:22 3rd FSEN , 30 Richard Pedrick 39:25 PB , 41 Dan Grey 40:37 , 42 Paul Stidworthy 40:40 PB , 43 James Benham 40:54 , 44 Victoria Hill 40:55 PB 1st F35 , 56 Jason Hockridge 41:50 , 57 Dom Stacey 41:53 , 65 James Bingham 42:57 , 67 Rebecca Williams 43:26 , 76 Richard Stone 44:14 , 81 Alex Heywood 44:38 , 84 Jane Newman 44:55 2nd F40 , 91 Ian White 45:29 PB , 94 Libby Hockridge 45:41 2nd FU17 , 97 Kieran Ferris 46:08 , 103 Lewis Jones 47:01 2nd M65 , 118 Neil Adger 48:18 , 127 Mike Kay 48:53 , 130 Roz Debenham 49:15 , 152 Jenny Debenham 51:18 , 156 Jules Pring 51:53 , 172 Caroline Tait 52:43 , 175 Yusra-Zara Salman 53:38 , 178 Mark Tait 53:59 , 181 Sarah Taffler 54:39 , 191 Kirsty Hill 55:37 .

Jamie Howard was first SWRR back in 37:09 on Thursday’s edition for 8th overall and 2nd M40 closely followed by 9 Milan Goc 37:12 3rd M40 , 11 Nick Bruce-White 38:10 , 12 Scott Hunter 38:14 1st M35 , 28 Ethan Sterry 42:46 1st MU20 , 32 Ross Stevens 43:11 PB , 42 Suzie Tosh 44:52 PB 2nd Lady 1st F40 , 52 Stephen Collier 46:47 , 74 Debra Stevens 49:07 PB 2nd FSEN , 107 Lynda Garcia 52:43 2nd F55 , 108 Lindsey Pattinson 52:43 , 113 Julie Belshaw 53:29 3rd F45 , 173 Harriet Munday 58:10 , 246 Liana King 1:05:03 .

At the Chudleigh Road Race Sam Hopton was 2nd overall in 31:17 then 6 Jamie Howard 34:44 1st M40 , 13 Tim Vialls 36:02 2nd M55 , 22 Nick Einchcomb 37:52 , 24 Dan Grey 38:05 , 25 Harry German 38:09 , 28 Fiona German 38:48 1st Local Lady , 43 Jason Hockridge 40.00 , 50 Jo Pearce 40:36 2nd F45 , 52 Alister Ferguson 40:41 , 60 Libby Hockridge 41:44 1st FU18 , 71 Matthew Gauld 42:51 , 90 Emma German 44:56 3rd FU18 , 126 Lynda Garcia 48:34 2nd F55 .

Tim Landy and David Wilson placed 2nd team in the 24 hour Thunder Run , Burton-Upon-Trent completing 23 X 6 mile laps .

Jamie Pullinger ran to a PB of 18:50 at the Eastbourne Golden 5K .

Vanda Van der Linden ran the Magnificent 7 , Saltash in 1:04:49 .

Sam Hopton won the Otter Rail River Run in a time of 35:05. Other finishers were Jamie Howard 38:25 (1st VM40), Tim Landy 39:26, Julian Cabrara 41:39 (2nd VM50), Dom Stacey 43:10 (3rd VM40), Barry Frost 43:53 (1st VM60), Rob Graham 44:04, Chloe Fox 44:08 (2nd Lady and 1st FV35), Jon Major 44:33, Becky Davies 46:07, Matthew Walmsey 46:38, Richard Stone 47:14, Stephen Collier 48:13, Peter Hawes 49:28, Tracey Connor 52:37 (3rd FV45), Lynda Garcia 54:53 (2nd FV55) PB, Caroline Tait 55:59, Mark Tait 56:16, Katie Williams 56:27, Fiona Moore 56:34, Lee Cusick 59:45, Anita Atherton 1:02:19, Lawrence Atherton 1:02:20, Martin Saxton 1:05:45.

At the Yeovilton 5K last Wednesday Nicky Savill was first back for the club in 18:53, Paul Stidworthy 19:42 PB, Jim Durston 20:29, Chloe Fox 20:43, Richard Stone 21:19 and Stephen Collier 22:17 also finished.

Heidi Simms completed the 100km non-stop Race to the Stones in 15:36:29.
In the Lundy Island Race Andy MacMillian finished in 2:25:13, with Rose Elliot 2:49:56 and Amanda Perry in 3:30:38 also completing the picturesque race.

Laura Nicholls completed the Snowdonia Trial Marathon in 7 hours 6 minutes, with David Nicholls completing the half marathon in 2 hours 59 minutes, both races involving a full ascent of Snowdon.

Alex Crump completed the Ironman Vitoria-Gasteiz in Spain in 11:28:46 finishing with a 3:34:43 marathon.

Tuesday 2nd at the 4th round of City Runs 5k summer series first SWRR to cross the line was Ollie Thorogood in 16.50, Miko Cadedou 16.56, Ed Pickering 1st M45 , 17.18, Jamie Howard 17.28, James Benham 18.16, Shaun Vanstone 18.21, Tim Landy 18.30, Scott Hunter 18.46, Richard Pedrick 18.50, Ethan Sterry 18.59, Jamie Pullinger 19.15,James Woolf 19.40 1st M50, Paul Stidworthy 19.44 PB , Dom Stacey 19.54, PB, Jason Hockridge 19.57, Barry Frost 20.05 1st V60, Andy Macmillan 20.13,John Major 20.31, Alister Ferguson 20.46,Karl Schultze 20.59, Jim Durston 21.01,Adrian Davey 21.08, Richard Stone 21.18, Suzie Todh 21.19, Lisa Cruise 21.46,Ian White 22.07, Jemma Marsh 22.25, David Nicholls 22.31,Stephen Collier 22.38, Laurence Atherton , Laura Nichols 24.44, Yusra -Zara Salman 24.48, Caroline Tait 25.17,

The Erme Valley Relays on Friday 5th July saw SWRR coming away with plenty of prizes and bottles of wine 
Team prizes went to 
3rd Senior Male team in a combined time of 54.03
Sam Hopton 12.44,Nick Bruce -White 14.25, Miko Cadeddu 13.36, Ollie Thorogood 13.18
1st FV35 team in a total time of 67.28
Victoria Hill 15.47 PB Suzie Tosh PB , 17.34,Jane Newman 17.56, Amy Jones 16.11
1st MV60 team combined time of 79.38
David Evans 20.13,Tony Gale 20.50, Geoff Smith 19.59,Lewis Jones 18.38

Other SWRRs taking part were 
Hamish Fletcher-Cooney 14.05,Jamie Howard 14.09, Joe Osborne 14.14, Ash Voraila 14.39, Shaun Vanstone 14.52, James Benham 14.59,Scott Hunter 14.59, Don Rufus 15.12,Tim Vialls 15.15,Dave Wilson 15.17, James Woolf 15.20,Julian Cabrera 15.21,Harry German 15.21,Jamie Pullinger 15.28, Dan Grey 15.46,Paul Thomas 15.46,Jason Hockridge 15.47, Paul Stidworthy 15.57, Fiona German 16.03 PB,Beccy Williams 16.30,John Major 16.33,Richard Stone 16.58 PB,Karl Schultz 17.08,Ian White 17.15,Emma German 17.35 PB,David Nicholls 18.21,Stephen Collier 18.27, Julie Hedges 18.41,Karen Cook 19.39,Yusra-Zara Salman 20.00,Lynda Garcia 20.37,Donna Smith 21.17,

3 SWRRs took park in the the tough off road Charmouth Challenge 8 mile fell run which climbs to the highest point on the south coast taking in breathing views from the Golden Cap 
Andy MacMillan 1.18:39,
Lynda Garcia 1.29:10,
Tracy Connor 1.32:32.

Richard Pedrick was also 2nd overall in the Moreton marathon in 3.21:04

James Higgins completed Ham and Lyme 50k in 6h21!

Results from Sunday 30th June 
North Devon AONB Marathon
9th overall was Richard Pedrick 3.53.09 , Neil Adger 5:31:31 and Rob Scovell finished the half marathon in 2:21:45.

On Sunday 23rd June a couple of runners from the club ran in the Swansea Half marathon. Jason Hockridge finished in 1:36:57 and Amy Jones in 1:36:58.

Meanwhile, on that same day a few South West Road Runners competed in the Torbay Half Marathon. First club runner to finish and 26th overall was Miko Cadeddu in 1:20:25, whilst Don Rufus was 38th in 1:22:25. Other finishers included Scott Hunter 1:27:46, Shaun Vanstone 1:28:04, Chloe Fox 1:34:59, Fraser House 1:38:54, Lisa Cruise 1:41:23, Matthew Walmsley 1:43:21, David Nicholls 1:51:17, and Dennis Hall 1:58:40.

For those liking a more challenging distance a few runners took on ultras during that weekend including Darren Chalk and Kieran Ferris who completed the Jurassic Coast 100km ultra both in 16:04 hours finishing in 12th and 13th respectively, whilst in the Race To The King

South Downs double marathon ultra, Naomi Shaw finished in 10:29:56, Laura Nicholls in 11:15:48, and Fern Rice in 11:39:03. Whilst Naomi and Laura completed their ultra with an overnight break, Fern completed her ultra non-stop!

During the most recent weekend four club runners ran in the hilly off road Umborne Ug 10k on Saturday evening. Tim Vialls finished 6th overall in 46:18. Karl Schlutze in 1:01:21, Lynda Garcia in 1:05:32, and Rose Elliot in 1:12:58.

There was a veritable plethora of races for SWRR last week, covering just about every possible distance!

Thursday evening saw the ever-popular 3.6 mile Dawlish Coastal Dash, in which Jamie Howard came 4th overall in 23:02, followed by Milan Goc in 24:11, Andy MacMillan 26:41, Ross Stevens 27:02, Jo Pearce 27:14 (1st female overall), Debra Stevens 30:17, Lee Cusick 32:18, Jenny Debenham 32:19, Danielle Cox 33:35, Lindsey Pattinson 33:38, John Kavanagh 34:34, Katie Williams 35:16, and Anita Atherton 39:05.

The following evening was all about the inaugural Haldon 3K Relays, in which SWRR supplied 15 of the competing 59 teams of four! The team highlights were SWRR3 senior men’s team finishing second overall (Davies, Gibson, Cadeddu, Hopton), and category wins for SWRR5 MV40 (Howard, Rufus, Somers, Pickering), SWRR1 MV50 (Everson, Thomas, Einchcomb, Vialls), SWRR13 FV45 (Van Pring, Smith, Belshaw, Marsh), SWRR9 MV60 (Evans, Frost, Smith, Jones) and SWRR12 FV55 (Hedges, Furness, Van der Linden, Smith). Individual times were Sam Hopton 9:39, Gwylym Gibson 10:02, Miko Cadeddu 10:23, Ed Pickering 10:27, Alex Crump 10:43, Jamie Howard 10:49, Joe Osborne 10:50, Ash Voralia 10:43, Nicky Savill 11:10, David Wilson 11:13, James Bentham 11:17, Don Rufus 11:27, Ed Shaw 11:31, Nick Einchcomb 11:32, Tim Vialls 11:32, Nicky Savill 11:33, Richard Everson 11:34, Gareth Davies 11:36, Paul Thomas 11:47, Paul Stidworthy 11:59, Andy MacMillan 12:02, Rob Somers 12:08, Dan Grey 12:09, Fiona German 12:14, Chloe Fox 12:25, Lee Hedges 12:28, Adrian Davey 12:34, Barry Frost 12:37, Becky Davies 12:38, Beccy Williams 12:42, Suzie Tosh 12:49, Ian White 12:52, Lisa Marie Cruise 13:01, Trudi Smith 13:09, David Nicholls 13:11, Naomi Shaw 13:20, Jemma Marsh 13:20, Mike Feighan 13:23, Emma German 13:24, Joe Dickson 13:21, Roz Debenham 13:44, Mike Kay 13:52, Julie Hedges 14:01, Lewis Jones 14:19, Lawrence Atherton 14:25, Karen Cook 14:30, Tracey Lloyd 14:32, Geoff Smith 14:34, Jules Van Pring 14:41, Jenny Debenham 14:43, Laura Nicholls 14:51, Katie Williams 14:56, Dave Evans 14:58, Yusra-Zara Salman 14:59, Julie Belshaw 15:04, Vanda Van der Linden 15:04, Gail Furness 15:22, Donna Smith 15:56, and Sarah Taffler 16:02.

Saturday was somewhat unsurprisingly a little quieter, however Lisa Palin completed 7 laps of the Hope24 race for a total of 35 miles in 6.50:00, whilst Richard Pedrick completed 6 laps of the Endure24 race to rack up 30 miles in 4.26:17. The Burrator Horseshoe fell race saw strong performances from Milan Goc 48:22, Ed Shaw 52:16, Naomi Shaw 58:27, David Nicholls 1.02:30 and Laura Nicholls 1.09:43, and last but by no means least Neil Adger completed the very hilly Exmoor Maverick Half Marathon in 2.25:52.

The weekend was rounded off with another clutch of races, starting with Exeter’s own Age UK 10K which was won by Sam Hopton in 35:43 and which also saw Jamie Howard finish third in 37:10 and Chloe Fox be the first female home in 42:37. Other finishers were Nick Bruce White 37:38, Tim Vialls 38:58 (1st MV55), Scott Hunter 40:23, Kieran Ferris 43:48, Rob Graham 44:43, Richard Stone 44:51, Lisa Marie Cruise 44:51, Suzie Tosh 45:13 (PB and 1st FV40), Lawrence Atherton 50:57, Tony Howell 51:00, Julie Belshaw 51:41 (PB), Caroline Tait 52:31, James Eustice 53:04, Yusra-Zara Salman 53:16, Jules Van Pring 54:11, Mark Tait 55:11, Sarah Taffler 56:49, Alice Wimberley 57:58, Russ Penberthy 59:11, Linda Gethin 1.01:30, Martin Saxton 1.01:50, Liana King 1.03:53, Melly Perkin 1.04:21, Naomi Cronk 1.06:42, Sharon Vialls, 1.06:47, and Karen MacMillan 1.15:01. Farther afield, Geoff Smith and Donna Smith ran the Martock 10K in 50:57 and 54:40 respectively.